OSOBA:Ryszard Czarnecki
OSIĄGNIĘCIA:Poseł w I i III kadencji.
Deputowany Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji.

W 1989 współtwórca Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego (ZChN), a w latach 1994-1996 prezes ZChN.

Od 2004 członek Samoobrony. Wykluczony z niej w lipcu 2007.

Od 2008 członek PiS.

W styczniu 2018 nazwał europosłankę Różę Thun "szmalcowniczką", za co został w lutym 2018, po raz pierwszy w historii Parlamentu Europejskiego, odwołany ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
Za to samo został skazany wyrokiem sądowym na przeproszenie Róży Thun oraz wpłatę 30 tysięcy złotych na organizacje społeczne. Czarnecki złożył apelację od wyroku, ale we wrześniu 2020 Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok w mocy.

W kwietniu 2018 został ukarany przez Europarlament za to, że pojechał obserwować wybory prezydenckie w Azerbejdżanie, wbrew zaleceniom zespołu DEG (zespół europarlamentu zajmujący się wspieraniem demokracji i obserwacją wyborów). Samowańczy obserwatorzy z Europarlaemtnu nie stwierdzili uchybień w wyborach, w przeciwieństwie do obserwatorów z ramienia OBWE.
W ramach kary Czarnecki miał zakaz udziału w misjach obserwacyjnych z ramienia europarlamentu do końca swojej kadencji.

W 2020 Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) oskarżył Czarneckiego o "niekorzystne roporządzanie mieniem Parlamentu Eurpoejskiego", a de facto chodziło o wyłudzenia w latach 2008-2018 pieniędzy za rzekome koszty podróży europarlamentarzysty (tzw. kilometrówki).
Czarnecki deklarował, że mieszka w Jaśle, chociaż mieszka w Warszawie, co zwiększało długość rzekomej podróży o 340 kilometrów.
W sierpniu 2020 Czarnecki twierdził, że to "fake newsy" i odgrażał się, że podejmie kroki prawne wobec źródeł tych "fejków", które go rzekomo dyskredytują.
Nieoficjalnie wiadomo, że Czarnecki musi zwrócić kwotę ok. 100.000 euro.

Czynnie wspiera nacjonalistyczną propagandę rządu Indii tzw. "Indian Chronicles", mająca na celu wywieranie wpływu politycznego na inne kraje, w tym europejskie i dyskredytowanie Pakistanu.

Potocznie nazywany "obatelem", ponieważ nie potrafi poprawnie wyartukuować słowa "obywatel".
ŹRÓDŁO: Link 1 / Link 2 / Link 3 / Link 4 /