OSOBA:Jan Kanthak
OSIĄGNIĘCIA:Poseł PiS w IX kadencji.

Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. Protegowany Zbigniewa Ziobry.

Firmował swoim nazwiskiem tzw. "ustawę kagańcową", rozszerzającą odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i prokuratorów. Dzięki niej utrudnione może być badania statusu sędziów upolitycznionej przez PiS Krajowej Rady Sądowniczej (tzw. neo-KRS).

Podpisał Deklarację Młodego Pokolenia, wymyśloną przez Patryka Jakiego.

Starał się o asystenturę na Wydziale Prawa Uniwersyteu Gdańskiego, ale wniosek odrzucono ze względu na bardzo niskie kompetencje naukowe.

W sierpniu 2020 na antenie TVN wypowiada swoją słynną kwestię o sklepach mięsnych dla LGBT: Środowiska LGBT mają swoje księgarnie, mają swoje kina, mają swoje sklepy. Ja byłem kiedyś w San Francisco w dzielnicy Cruz (w rzeczywistości dzielnica nazywa się Castro – przyp. red.), to jest słynna dzielnica, w której był pionierski ruch LGBT. Byłem świadkiem tego jak wygląda taka dzielnica. Sklepy mięsne dla środowisk LGBT, wszystkie różnego rodzaju sklepy czy usługi. To pokazuje, że tworzy się wokół preferencji seksualnych ideologię.
Ta wypowiedź staje się paliwem dla setek prześmiewczych memów oraz domysłów, co Kathak robił w gejowskiej dzielnicy.
Krótko po tym zdarzeniu, asystent posłanki Darii Gosek-Popiołek, Michał Kowalówka, napisał na Twitterze:
Po wstrętnych atakach J. Kanthaka wymierzonymi w LGBT+ podjąłem decyzję (nie znoszę hipokryzji i szczucia na mniejszości) o ujawnieniu faktu: przed laty w 2011r. w krk klubie Kitsch Janek - wtedy mi nieznany - wielokrotnie i obcesowo nagabywał mnie swoją ofertą seksu oralnego.
W odpowiedzi na to Kanthak miał skierować sprawę do prokuratury.

W styczniu 2021 został posłem-sprawozdawdzą odnośnie do poselskiego projektu nowelizacji kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (druk sejmowy nr 866). Nowelizacja likwiduje możliwość nieprzyjmowania nałożonego mandatu.

ŹRÓDŁO:Polityka 2/2020 (3243) / Link 2 / Link 3 / Link 4 /