OSOBA:Łukasz Mejza
OSIĄGNIĘCIA: Licencjat z bankowości.
Poseł Partii Republikanskiej w IX kadencji Sejmu.
Od połowy października 2021 wiceminister Sportu i Turystyki.

Znalazł się na listach wyborczych PSL podczas wyborów parlamentarnych w 2019 roku, ale nie dostał się do Sejmu. Po śmierci posłanki Jolanty Fedak wszedł za nią do sejmu jako poseł niezrzeszony, by po pół roku przyłączyć się do Partii Republikańskiej - satelity PiS.

W sierpniu 2021 ukarany naganą przez Prezydium Sejmu za notoryczne odmawianie złożenia oświadczenia majątkowego.

17 listopada Wirtualna Polska opublikowała artykuł, z którego wynika, że Mejza to oszust i krętacz, m.in.:
- handel maseczkami bez atestu na początku pandemii covid-19, twierdząc że są atestowane i produkowane przez jego firmę, która nie istaniała
- w latach 2019-2020 zarobił prawie milion złotych na dotacjach unijnych, przyznanych przez samorząd lubuski, mimo że był wtedy radnym sejmiku lubuskiego
- jako współwłaściciel firmy One Love Wrocław (klub) dokonywał malwersacji np. nie nabijając utargu na kase fiskalną; w rezultacie klub upadł, a do prokuratury trafiło zawiadomienie o podejrzeniu poepełneinia przestępstwa; sprawę umorzono w listopadzie 2019; - przechwalał się wśród znajomych swoimi rzekomymi koneksjami politycznymi.

24 listopada 2021 Wirtualna Polska ujawniła, że firma Mejzy Vinci NeoClinic sp. z o.o. oferowała niesprawdzone "terapie" chorym na nowotwory, Alzheimera czy parkinsonizm w podejrzanych klinikach w Meksyku.
Pracownicy firmy kontaktowali się z rodzicami chorych dzieci, namawiając ich do podjęcia kosztownych (zaczynając od 80.000 USD) i niesprawdzonych terapii. Innymi słowy - żerował na chorych dzieciach.

Mejza twierdzi, że rewelacje WP są atakiem na jego dobre imię i zapowiada podjęcie stosownych kroków na drodze sądowej.

ŹRÓDŁO: Link 1 / Link 2 / Link 3 /