OSOBA:Mateusz Morawiecki
OSIĄGNIĘCIA: Poseł na Sejm IX kadencji (PiS).

W latach 2015-2017 wicepremier. Od grudnia 2017 premier RP.

Notoryczny kłamca.

W 2015 roku obiecał, że za 10 lat po polskich drogach będzie jeździł milion samochodów elektrycznych. Zmusił państwowe spółkie energetyczne, takie jak Enea, Tauron, PGE, aby przeznaczyły 70 mln złotych na realziację tego szalonego pomysłu. Pieniądze zmarnowano i nic za nie nie powstało, ani prototyp samochodu ani koncepcja wdrożenia produkcji.

W czerwcu 2017 z wielka pompą przed kamerami telewizyjnymi położył stępkę pod nowy prom, który miał być zbudowany w Stoczni Szczecińskiej. Prom nadal nie powstał, ponieważ Stocznia Szczecińska jest stocznią remontową, a nie stocznią budującą statki. Poza tym Stocznia Szczecińska jest stocznią tylko z nazwy i nie ma możliwości, ani środków, by wybudowac jakikolwiek statek.

W 2018 przegrał dwa procesy: najpierw sąd nakazał mu sprostowanie swoich słów o tym, że koalicja PO-PSL nie budowała dróg w Polsce, a następnie nakazano mu sprostowanie wypowiedzi, że samorząd Krakowa nie zrobił prawie nic w walce ze smogiem.

W czerwcu 2018 skłamał w rozmowie z Angleą Merkel w czerwcu 2018, że w Polsce przebywa ponad 25 tys. uchodźców z Czeczeni. Naprawde przebywało ich wtedy około 4 tys.

W czerwcu 2018 skłamał, że wpływy budżetowe z tytułu uszczelnienia luki VAT wyniosły 40 mld złotych. Tymczasem było to około 18 mld.

W czerwcu 2018 w Sejmie twierdził, że "Odnieśliśmy ogromny sukces w walce z kornoawirusem. I to, że nie doszło u nas do żadnej takiej tragedii, to, że u nas nie zabrakło respiratorów, nie zabrakło łóżek, mieliśmy ich zawsze nadmiar, to jest skuteczna polityka rządu Zjednoczonej Prawicy. To jest skuteczna polityka ministra zdrowia Zjednoczonej Prawicy pana Łukasza Szumowskiego. I za to powinniśmy być wszyscy również jemu wdzięczni.
W lipcu 2020, gdy notowania Dudy słabły, zachęcał seniorów do udziału w wyborach i stwierdził, że epidemia jest w odwrocie "Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii. To jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się go bać. Trzeba pójść na wybory tłumnie 12 lipca. Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie obawiajmy się, idźmy na wybory."

W sierpniu 2018 na wiecu PiS w Sandomierzu powiedział, że to on negocjował warunki członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

We wrześniu 2020 Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że decyzja Morawieckiego nakazująca przygotowanie korespondencyjnych wyborów prezydenckich (Afera z wyborami korespondencyjnymi), na które zmarnowano 70 mln złotych, była wydana bezprawnie i jest nieważna.

We wrześniu 2020 wygwizadny podczas koncertu "Solidarni z Białorusią" na Stadionie Narodowym, a w paźdzerniku na stadionie w Toruniu podczas finału Grand Prix sezonu żużlowego 2020.

Pod koniec 2019 ogłosił, że tzw. "budżet zrównoważony" na rok 2020 jest jednym z najlepszych budżetów w ciągu ostatnich 30 lat. Tymczasem ukryto deficyt rzędu 35 mld złotych, poprzez przerzucenie tych obciązeń na fundusze i samorządy.

Bohater afery dotyczącej jego majątku.

W marcu 2021 chwailł wojewodę dolnośląckiego za organizację szpitala tymczasowego we Wrocławiu i nie widział problemu w fakcie, że do tego szpitala zakupiono łóżka szpitalne z niemieckiego demobilu, którym termin przydatkności minął w 2018 roku.

Po ogłoszeniu tzw. "Nowego Ładu", który ma zwiększyc obciązenia fiskalne osób lepiej zarabiających, dziennikarze ujawnili, że majątek Morawieckiego i jego zony szacowany jest na ponad 40 mln złotych.

W maju 2021 podczas afery z elektrownią w Turowie, skompromitował się, gdy okazało się, że kłamał, twierdząc, iż Czesi zgodzili się na wycofanie z TSUE wniosku o wstrzymanie działalności kopalni węgla brunatnego w Turowie. Jego oświadczenie zostało zdementowane przez premiera Czech.

W maju 2021 Najwyższa Izba Kotroli złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez Morawieckiego w związku z aferą o wyborach kopertowych.

ŹRÓDŁO: Link 1 / Link 2 / Link 3 / Link 4 / Link 5 / Link 6 / Link 7 / Link 8 / Link 9 /