OSOBA:Jacek Sasin
OSIĄGNIĘCIA:Poseł PiS w VII, VIII i IX kadencji.

Gruntownie studiował historię na UW, ponieważ tytuł magistra uzyskał dopiero po 10 latach od rozpoczęcia studiów.

Jako bliski współpracownik Lecha Kaczyńskiego, cieszy się zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego. Zwłaszcza gdy został inicjatorem stawiania pomników smoleńskich w Warszawie i razem z Suskim ogłosili zbiórke datków na ten cel.

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, a także wiceburmistrz dzielnicy Warszawa-Śródmieście. Wywindowany przez PiS w 2006 na wicewojewodę mazowieckiego, a od 2007 jako wojewoda.

W 2007 usiłował odwołać prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, ale jego decyzja została unieważniona przez Warszawski Sąd Administracyjny.

Po przegranych przez PiS wyborach, zatrudniono go w Kancelarii Prezydenta, z której odszedł po katastrofie smoleńskiej.

W 2010 usiłował zostać burmistrzem Pragi Północ, ale na skutek powołania zarządu komisarycznego dzielnicy przez Gronkiewicz-Waltz, musiał obejść się smakiem.

W 2014 usiłował zostać prezydentem Warszawy, ale przegrał w drugiej turze z Gronkiewicz-Waltz.

W 2017 firmował swoją osobą ustawę zakładającą powiększenie Warszawy o 32 okoliczne gminy, aby w ten sposób odebrać rządy opozycji w Warszawie. Na skutek protestów samorządowców i mieszkańcow musiał wycofać się z tego pomysłu.

W 2019 został wicepremierem i ministrem aktywów państwowych, aby jako zaufany człowiek Kaczyńskiego nadzorowac spółki Skarbu Państwa.

We wrześniu 2020 zaczął się wycofywać z obiecanych przez rząd PiS rekompensat za wyższe rachunki za prąd.

W 2020 roku zmarnował 70 mln złotych z publicznych pieniędzy na organizację wyborów korespondencyjnych przez Pocztę Polska i Ministerstwo Aktywów Państwowych - zobacz afera z wyborami korespondencyjnymi.

W październiku 2020 podczas nasilenia sie epidemii COVID-19 oskarżył lekarzy że nie chca wykonywać swoich obowiązków, dlatego są problemy w walce z wirusem. W odpowiedzi na to, lekarze zaczęli wysyłac mu zdjęcia z dyżurów i oddziałów IT, związanych z leczeniem COVID-19. Lekarze zażądali przeprosin, a opozycja uznała te słowa za chamskie i bezczelne.

Bohater licznych memów, jako ten, któremu nigdy nic się nie udaje, oraz jako nowa jednostka liczności o wartości 70 milionów (tyle, ile zmarnowano złotych na wybory korespondencyjne).

ŹRÓDŁO: Link 1 / Link 2 / Link 3 / Link 4 / Link 5 /