OSOBA:Marek Suski
OSIĄGNIĘCIA: Poseł PiS na Sejm IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji.
Absolwent pomaturalnego Stuidum Zawodowego Technik Teatralnych ze specjalnością charakteryzator perukarz.
Współtwórca PC i PiS. Jeden z najbliższych i najbardziej zaufanych ludzi Kaczyńskiego. Nazywany przez Ludwika Dorna "Susłowem".

"Inteligent skąpoobjawowy", jak mawia Andrzej Poniedzielski. Wielkokrotnie dawał przykłady mało wysublimowanego poczucia humoru oraz niezbyt agresywnego intelektu.

W 2012 podczas wystąpienia posła Biedronia o przestrzeganiu praw zwierząt, Suski głośno skomentował:"byle nie związki partnerskie!".
Potem komentarz ten uzupełnił: "Wszyscy mamy poczucie humoru. [Biedroń] mówił, że zwierzęta trzeba traktować po partnersku. Ja tylko powiedziałem, byle nie związki partnerskie, miałem na myśli zoofilię. Ale czy nie można sobie żartować nawet z tego typu rzeczy?"

W 2013 zabrał zdjęcia par homoseksalnych z sejmowej wystawy Kampania Przeciw Homofobii i wyniósł je do toalety sejmowej. Chwaił się tym, publikując zdjęcia z toalety.

W grudniu 2016 jako szef sejmowej komisji ds. Amber Gold sam się ośmieszył podczas przesłuchania sędziego Ryszarda Milewskiego:
Suski: Czy znana jest panu ta osoba?
Milewski: Ale kto?
Suski: Ta o pseudonimie „Caryca”.
Milewski: Przepraszam, ale jedyna caryca którą znam, to Katarzyna.
Suski: Katarzyna... A może pan podać nazwisko?
Milewski: Wielka...

W lutym 2017 wykazał się "wiedzą" o tabletce antykoncepcyjnej "EllaOne":"[ellaOne] Przerywa ciążę. Pytam, czy ona coś leczy? Bo jeżeli to jest lek, to powinien być dostępny. Ta pigułka niczego nie leczy. To nie pigułka zdrowia, tylko raczej pigułka śmierci. Jeżeli mamy taką pigułkę, to niech chociaż będzie na receptę"

Od grudnia 2017 do 2019 był szefem gabinetu poliutycznego premiera Morawieckiego.
Wyleciał z tego stanowiska, bo podobno popadł w niełaskę u Kaczyńskiego za "całkoształ" jego zachowań.

W marcu 2019 przed strajkiem nauczycieli powiedział: "Posłowie mają osiem tysięcy zł brutto pensji podstawowej, więc jeśli nauczyciel dyplomowany ma z kawałkiem pięć tysięcy zł brutto, to jest to nieduża różnica między posłem a nauczycielem."

W marcu 2019 posłowie PO-KO postawili w sejmie tablicę "układ Kaczyńskiego" pokazująca powiązania Kaczyńskiego z szefem CBA - Ernestem Bejdą, szefem ABW - Piotrem Pogonowskim, Marisuzem Kamińskim i Suskim. Dotyuczyło to afery z planami budowy wieżowców przez związaną z PiS spółkę "Srebrna".
Suski zabrał tablicę i powiedział dziennikarzom: "Nielegalna tablica została usunięta. Przywróciłem praworządność. Oczekuję, że klub PO-KO będzie przestrzegać prawa i nie będzie robić takich prowokacji."

W czerwcu 2019 na Twitterze zamieścił mem z umalowanym Schetyną, który w ten sposób miałby zwiększyć swoje szanse w rozmowach z Biedroniem. Tłumaczył potem, że zrobił to jego asystent.

W 2019 w związku z aferą "Air Kuchciński" bronił Kuchcińskiego:"No trudno też mieć pretensje do marszałka, który jest z Przemyśla, że nie dojeżdżał rowerem do Sejmu, no, bo to jest niemożliwe."

W sierpniu 2019 zaprezentował swoje skojarzenie awarii w warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka" z awarią w elektrowni jądrowej w Czernobylu:"To przypomina mi sytuację katastrofy w Czarnobylu. Ukrywano to dokąd można było. Poźniej się nie dało ukryć, bo Wisła zaczęła płynąć pianą.

W styczniu 2021 na koncie na Twitterze opublikował roznegliżowane zdjęcia lokalnej działaczki PiS z Mogilna Ewy Szarzyńskiej. Suski twierdził, że to był wynik włamania na jego na konto.

W styczniu 2021 w związku z aferą z karabinkaimi Grot, powiedział: "W ostatnim czasie mieliśmy bezpardonowy atak na polski przemysł zbrojeniowy, w tym na fabrykę w Radomiu. Pojawiły się kłamstwa, które zostały upublicznione na zagranicznym, polskojęzycznym portalu, gdzie napisano, że jest raport, który mówi o tym, że karabinek jest niebezpieczny dla polskich żołnierzy.[...]
Po tych wszystkich doniesieniach fabryka broni przygotowuje pozew sądowy wobec tych wszystkich, którzy te kłamstwa publikują"
.
10 lutego 2021 Łucznik zapowiedział naprawę wszystkich karabinków przekazanych dotychczas armii tj. 43 tysięcy sztuk.

ŹRÓDŁO: Link 1 / Link 2 / Link 3 / Link 4 /