OSOBA:Ryszard Terlecki
OSIĄGNIĘCIA: Poseł PiS na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji.

Syn wieloletniego tajnego wspólpracownika Służby Bezpieczeństwa.

W młodości członek ruchu hippisowskiego, o ksywie "Pies", nie stroniący od środków odurzających.

Zarekomendowany Kaczyńskim przez Kuchcińskiego.

W 2006 roku, gdy kandydował w wyborach samorządowych na prezydenta Krakowa, przegrał z Jackiem Majchrowskim.

W 2014 kandodował nieskutecznie do Parlamentu Europejskiego.

Jako wicemarszałek Sejmu znany z ignorowania regulaminu Sejmu i agroganckiego traktowania posłów opozycji podczas posiedzeń Sejmu np. wyłączanie im mikrofonów.
Jako członek komitetu politycznego PiS nie stroni od komentowania krytycznych głosów wobec PiS, pojawiających się w mediach.

W listopadzie 2017, gdy polscy europosłowie opozycyjni zagłosowali za rezulucją krytykującą łamanie praworządności w Polsce, Terlecki stwierdził, że ci eurposłowie powini kandydować z list w Niemczech albo Belgii.

W lipcu 2019 zorganizował na terenie Sejmu, wbrem regulacjom związanym z lobbingiem, tajne spotkanie z lobbystami z firmy Philip Morris Polska.

Gdy w sierpniu 2020 Janusz Gajos na festiwalu Pol'and'Rock powiedział o Kaczyńskim:"Chcę powiedzieć o jednym. Coś takiego, co wykonał mały - przepraszam za wyrażenie - mały człowiek, jednym ruchem ręki podzielił nasz kraj i nas samych na dwie części... To jest zbrodnia, ponieważ znamy takie przykłady, takie pociągnięcia z historii", Terlecki skomentował to słowami:"Mali, śmieszni ludzie. Wydaje się im, że występują na Narodowej Scenie, a to tylko teatrzyk marionetek'.

Gdy w listopadzie 2020 podczas jednej z manifestacji "Strajku Kobiet" posłanka Barbara Nowacka została zaatakowana przez policję sprayem pieprzowym Terlecki skomentował to słowami: "A po co tam chodziła? Pewnie że ma prawo, ale brać udział w awanturach ulicznych, to niekoniecznie jest zadanie dla posłów.".

W grudniu 2020 podczas obrad Sejmu w sprawie wotum nieufności dla Jarosława Kaczyńskiego, Terlecki odezwał się do posła Sławomira Nitrasa słowami "Siadaj pajacu".

W grudniu 2020, gdy okazało się że PiS brakuje posłów do przegłosowania projektu nowelizacji ustawy antykowidowej o kadrach medycznych, Kaczyński zarządał reasumpcji, czyli ponownego głosowania. Gliński przekazał tę informację marszałek Witek, ale mikorfony wychwycziły tekst "jest prośba szefa, żeby zrobić przerwę, bo chyba reasumpcję trzeba będzie zrobić. Gdy zapytano Terleckiego, kto podejmował decyzje o reasumpcji, ten odpowiedział "Decyzję podejmowana pani marszałek, bo oczywiście jest szefem Sejmu. To szefowa raczej, ale może się [Gliński] przejęzyczył."

W styczniu 2021 powiedział o opozycji, która krytykowała projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń (brak możliwości nie przyjęcia mandatu): "Durna opozycja w każdej sprawie mówi to samo, więc nie jest to nic nadzwyczajnego".

Bronił Marka Kuchcińskiego, gdy wyszła na jaw afera z "Air Kuchciński". Kuchciński jest jego znajomym z czasów hippisowania.

W lutym 2021 podczas afery z mianowaniem sympatyka faszyzmu dyrektorem oddziału IPN, Terlecki powiedział:"Jest dobrym historykiem, okazał się bardzo dobrym organizatorem. Nie widzę żadnych przeszkód, żeby pełnił tę funkcję."

ŹRÓDŁO: Link 1 / Link 2 / Link 3 / Link 4 / Link 5 / Link 6 / Link 7 /