OSOBA:Zbigniew Ziobro
OSIĄGNIĘCIA: Studia na Wydziale Prawa i Administacji UJ ukończył ze średnią 3,84 i studentem był przeciętnym. Był za to bardzo zdolnym uczniem na podyplomowych studiach przy Papieskiej Akademii Teologicznej, gdzie uczył się kaznodziejstwa.

Na studiach prowadził śledztwo i złożył doniesienie do prokuratury na swojego kolegę, doprowdzając do procesu sądowego. Sąd wydał wyrok uniewinniający, dziwiąc się jednocześnie metodom stosowanym przez Ziobrę w celu zdobycia dowodów.

Po śmierci ojca w 2006 roku, oskarżył jego lekarzy o błędy lekarskie. Prokuratura dwa razy umorzyła śledztwo. Wtedy Ziobro wniósł prywatny akt oskarżenia, ale kiedy w 2015 został Ministerem Sprawiedliwości, do sprawy włączyła się Prokuratura Krajowa i proces był już z oskarżenia publicznego. W 2017 sąd lekarzy uniewinnił, ale w międzyczasie tak "szczęśliwie" zmieniono przepisy, że koszty postępowania (ponad 370.000 złotych) obciążyły Skarb Państwa, a nie Ziobrę.

Minister Sprawiedliwości w rządach PiS. Prawdopodobnie wiedział o istnieniu farmy trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości, stworzonej przez jego bezpośredniego podwładnego - Łukasza Piebiaka (tzw. "afera Piebiaka").

Nazwany "zerem" przez Leszka Millera podczas posiedzenia komisji śledczej do sprawy afery Rywina.

Przegrał proces z lekarzem Mirosławem Garlickim o naruszenie domniemania niewinności (Ziobro powiedział "Już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie" podczas konferencji prasowej po zatrzymaniu Garlickiego).

W 2019 sąd apelacyjny odrzucił pozew cywilny Ziobry w sprawie naruszenia dóbr osobistych przez dziennikarza śledczego Leszka Szymowskiego, który twierdził, że Ziobro miał związki z aferą związaną z tajnymi więzieniami CIA na terenie Polski.

Jarosław Kaczyński powiedział "Niech się Ziobro uczy języków, bo inne sprawy nie bardzo mu wychodzą", gdy ten skrytykował niski wynik PiS w eurowyborach w 2009.

Zamieszany w zbieranie przez PiS w latach 2005-2007 haków na polityków - według zeznań Janusza Kaczmarka - Ziobro kazał prokuraturom przesyłać sobie wszystkie sprawy, w które zamieszani byli znani politycy.

W 2015 nie osiagnięto większości podczas sejmowego głosowania o postawienie go przed Trybunałem Stanu za nadużywanie władzy.

8 stycznia 2019 posłowie opozycji złożyli wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. 20 lutego 2019 głosami posłów PiS Sejm wniosek odrzucił.

W styczniu 2020 podczas jednego z wywiadów nieopatrznie przyznał, że to Ministerstwo Sprawiedliwości, czyi PiS zgłosiło kandydatury sędziów do KRS.

Autor wielu wypowiedzi, bogatych w formie, ale ubogich w treści i miałkich intelektualnie - do przeczytania w Wikicytatach.

Mąż Patrycji Koteckiej.

Poseł PiS w Sejmie VIII i iX kadencji.

Głosował 20 lutego 2019 przeciwko udzieleniu wotum nieufności dla siebie samego.

Głosował 13 lutego 2020 za odrzuceniem uchwały Senatu w sprawie przyznania 2 mld złotych pomocy dla TVP, przez co te pieniądze nie trafiły na potrzeby leczenia chorob nowotworowych, tak jak proponowała opozycja.

Komentując "aferę podkarpacką" stwierdził, że nie istnieją żadne sekstaśmy z naganiem Kuchcińskiego.

W maju 2020 Ministerstwo Sprawiedliwości pod jego kierownictwem sponsorowało artykuły w prawicowym tygodniku "Do rzeczy", w których atakowano środowiska homoseksualne oraz brano w obronę Kościół Rzymskokatolicki. Była to odpowiedź na film braci Sekielksich "Zabawa w chowanego", w którym ujawniono, jak Kościół w Polsce chronił księży-pedofilów przed odpowiedzialnością karną.

Pod patronatem Ziobry i za pieniądze Ministerstwa Sprawiedliwości, Marcin Romanowski stworzył Pracownię Liderów Prawa - agendę Opus Dei werbującą i szkolącą nowe elity prawnicze.

We wrześniu 2020 ujawniono, że wokół domu Ziobry we wsi Jeruzal pod Skierniewicami, obowiązuje strefa ograniczonych lotów. Rzekomo z obawy przed zamachem zleconym przez handlarza dopalaczami Jana S. PO nagłośnienieu sprawy przez media, strefę zlikwidowano (podobno).

We wrześniu 2020 ujawniono, że wokół domu Ziobry we wsi Jeruzal pod Skierniewicami, obowiązuje strefa ograniczonych lotów. Rzekomo z obawy przed zamachem zleconym przez handlarza dopalaczami Jana S. PO nagłośnienieu sprawy przez media, strefę zlikwidowano (podobno).

Podczas tzw. "rekonstrukcji rządu" we wrześniu 2020, czyli kryzysu w koalicji rządzącej, został upokorzony przez PiS groźbą rozpadu koalicji i usunięcia go z urzędu Ministra Sprawiedliwości. Podczas konferencji prasowej 21 września, wystraszony oświadczył, że koalicja jest dobrem dla Polski i że warto, aby dalej trwała. Po czym opuścił konferencję, nie odpowiadając na pytania dziennikarzy.

W maju 2021 po skierowniu przez NIK wniosku do propokuratury w sprawie afery z wyboramiw korespondecyjnymi, bronił Morawieckiego, twierdząc, że to samorządowcy są winni tej afery oraz opozycja, która powinna stanąć przed Trubunałem Stanu.

ŹRÓDŁO:Link 1 / Link 2 / Link 3 / Link 4 / Link 5 / Link 6 / Link 7 / Link 8 / Link 9 / Link 10 / Link 10
Link 11
Link 12 /